Close

Tipy na zrychlení práce s matrikami

Rejstříky, rejstříky a zase rejstříky

Tam kde jsou k dispozici rejstříky a indexy, silně doporučuji je využívat v co největší míře, pomohou Vám s rychlejším dohledáváním Vašich předků, bez zbytečného a zdlouhavého listování a odkážou Vás na směr, který je potřebný. Opět si pomůžu názorným příkladem, jak jinak než z Polenska.

Jak jsme se dozvěděli už v Akademii, hledám Dvořáky na Polensku. V rejstříku jsem pak byl schopen během pár minut dohledat na jedné stránce hned 4 svoje přímé předky, což mi ulehčilo i hodiny listování matrikami.

Index během dvou stran pokryje velké množství let a urychluje práci s matrikami

Zároveň Vám dobře zpracovaný rejstřík, může pomoci se zpracováním a čtením záznamů. Toto je ukázka jednoho z nejstarších dohledaných záznamů z matrik které mám – konkrétně mého předka Matouše Dvořáka. Rok narození 1672. Porovnání dvou záznamů vždy pomůže lépe rozluštit styl daného matrikáře.

Matouš Dvořák narozen roku 1672 v Záborné. Záznam v indexu.
Matouš Dvořák narozen roku 1672 v Záborné. Záznam v matrice.

Záznam z indexu níže rozluštění daného záznamu dost ulehčuje, nemyslíte?

Čísla domů jsou důležitá

Pro rychlejší práci s matrikami pomáhá rovněž sledování čísla domů, ve kterých Vaši předci bydleli. V matrikách jsou čísla domů v druhé polovině 18. století již poměrně běžná, pomůže Vám to tak zrychlit pátrání po daném předkovi, osobně vždy skenuji nejdříve příjmení a pak hned číslo domu. Zároveň Vás číslo domů může navést i na jméno, které třeba původně nevypadá jako jméno Vašeho předka – viz kapitola 6 Problémy se záznamy v matričních knihách II.

Výhodou čísla je rovněž to, že ať už farář psal latinsky, německy, česky či jako prase 🙂 Číslo přečtete téměř vždycky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *