Close

Kapitola 3 – Začínáme pátrat

Dost bylo teorie, té jsme se věnovali v předchozích dvou kapitolách. Pojďme do hledání předků skočit po hlavě a příkladem. Když jsem před lety začínal, moje první návštěva vedla k babičce a dědovi z otcovi strany, které jsem vyzpovídal a zjistil nějaká data. Klíčové bude v tomto případě datum narození mého pradědy, které již je na přelomu 19/20. století a bude tak dohledatelné v matrice.

Zjistil jsem, že se praděda se jmenoval Antonín Dvořák a narodil se 17. prosince 1883 v Polné na Jihlavsku. To pro začátek stačí.

Na mapě jednotlivých oblastí jsem zjistil, že Polensko je možné najít v online zdrojích Moravského zemského archivu v Brně – konkrétně zde: http://actapublica.eu/. Vyhledáme Polná, místní oblast Polná.

Zadáváme Polná do vyhledávání.

Rozbalí se několik možných matrik, ze kterých může člověk vybírat. My si vybereme podle data narození svazek 6765 kde jsou lidé narození v Polné mezi lety 1859 – 1888, kam tedy spadá i můj praděda.

Matrika začíná na straně 1 a je od roku 1859, takže budeme muset trochu listovat do vyhledávání v levém horním rohu zadávám odhadem stranu 415 a pak postupně listuji až na datum, které hledáme – prosinec 1883. Zde na straně 430 se opravdu nachází můj pradědeček viz obrázek níže.

Antonín Dvořák přímo v matrice – datum narození 7. prosince 1883 v Polné na Jihlavsku

Voala! Právě jsme nalezli v matrice narození prvního předka. Jak s tímto údajem naložit si ukážeme v lekci 4.

Přejít zpět na kapitolu č. 2 -Jak vyhledávat v matrice

Přejít na kapitolu č. 4 – Další předci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *