Close

Kapitola 7 – Problémy se záznamy v matričních knihách III.

Už jsme si vysvětlili co dělat, když jsou záznamy fakticky chybné a jak záznamy číst. Teď se zastavíme ještě u pár problémů, které jsou v geneaologii běžné a u kterých se na chvíli můžeme zaseknout.

Chybějící záznamy

Ať děláte co děláte, některé záznamy prostě nemůžete dohledat a matriční knihy nejsou na internetu k dohledání. Příčiny jsou většinou tří druhů, vždy doporučuji napsat na adresu příslušného archivu, rádi Vám určitě problém osvětlí:

  1. Kniha není naskenovaná – Tady můžete jásat, buď si počkáte až danou knihu naskenují nebo si uděláte výlet do příslušného archivu, o záznam jste ale nepřišli, což je pozitivní zpráva
  2. Kniha je tzv. živá – Jak jsme si vysvětlili už v první kapitole, kniha může být tzv. živá. Informace z ní se nicméně rovněž dají získat, budete se ovšem muset vyprat do archivu. Návod jak na to získáte zde.
  3. Kniha se ztratila, shořela atd – Tady bohužel nepomůže nic. Částečně se můžete pokusit zrekonstruovat rodokmen rodiny ze starších matričních záznamů, jsou-li k dispozici, rejstříků nebo gruntovních knih, ale mnohdy je potřeba se smířit s tím, že jedna část rodu je navždy ztracena.

Věkové údaje

V matrikách se vyskytují rovněž různé věkové údaje – stáří novomanželů ve sňatkových knihách, věk zemřelého u matričních záznamů smrti. Dobrá rada nad zlato – berte je s rezervou a prověřujte. Hlavně záznamy o věku osoby bývají mnohdy značně nepřesné, předci si přesně nepamatovali kolik jim bylo let a tak mohou údaje značně lišit.

Jeden příklad vydá za tisíc slov. Opět si pomohu svým rodokmenem, ve kterém se vyskytují oba výše zmíněné problémy a dokonce u jednoho předka. Moji předci nepocházeli jenom z Polné, ale i z jedné okolní vsi konkrétně Záborné. Zde se roku 1747 narodil můj předek Antonín Dvořák. Bohužel matrika úmrtí v Záborné je ztracená. Naštěstí existuje rejstřík zpracovaný místním kaplanem v roce 1845, kde jsem dohledat že Antonín Dvořák ze Záborné zemřel v roce 1827 v 88 letech.

Údaj o úmrtí Dvořáka Antonína v Indexu s špatným věkem.

Protože jsem prolezl matriku tam i zpátky a vím, že v Záborné se žádný jiný Antonín Dvořák nevyskytuje, můžu téměř s jistotou říci, že toto je můj předek a nezemřel v 88, ale v 80 letech a jsem o téměř ztracený záznam z matriky bohatší.

Přejít zpět na kapitolu č. 6 – Problémy se záznamy v matričních knihách II.

Přejít na kapitolu č. 8 – Jak záznamy třídit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *