Close

Kapitola 6 – Problémy se záznamy v matričních knihách II.

Problémy s matričními knihami bohužel nekončí u problémům s faktickými záznamy. Naopak, ta pravá zábava začíná teprve, když začnou být matriky nečitelné a veřte, že nečitelné být začnou 🙂 Narazit můžete na následující problémy, opět i s radou jak dané problémy řešit.

Jak číst kurent

Dříve či později narazíte na to, že matriky nejsou psané normálním písmem, na které jste zvyklý z běžného života, ale jakousi formou staré hatmatilky. Dobrou zprávou je, že ta hatmatilka se jmenuje kurent a má svá pravidla. Je to písmo používané v Českých zemích cca od 16. do 18. století. Čtení záznamů to samozřejmě, s mnohdy roztřesenou rukou místního matrikáře, trochu ztěžuje, ale řešení existuje hned několik.

Řešení:

a. Používání tabulek pro rozklíčování textu – zde, naleznete tabulku, kterou doporučuji vytisknout a kde můžete jednotlivé znaky porovnávat. Samozřejmě takto krasopisně psaný kurent se vidí jen zřídka, ale pro začátek postačí

b. Zde si můžete dokonce text vyzkoušet samy vygenerovat a porovnat s tím co už k dispozici máte.

Matriky jsou v latině/němčině

Když už matriční záznam rozluštíte, zjistíte, že máte další problém – text psán buď latinsky nebo německy. Oba jazyky mají své opodstatnění. Latina byla hojně využívána v církevních kruzích a němčina byla hlavním jazykem za Rakouska -Uherska. Není potřeba zoufat. Pro základní pojmy je možné použít Google Translator.

Prostě se to nedá číst

Přečtete kurent, přeložíte si základní pojmy a přesto to občas nemůžete přečíst. Farář prostě a jednoduše neuměl psát a vy daný text nepřečtete nebo je záznam prostě špatně čitelný. Může být i špatně naskenovaný, ohnutý a tak dále.

Řešení: Doporučuji snažit se od daného pisatele přečíst alespoň něco a od toho se posléze odrazit k čtení dalších věcí – přečtete název obce a jste si jím jistí. Skvělé, porovnejte písmenka s tabulkou kurentu a pak začněte pomalu luštit. Je to časově náročné, ale výsledek stojí určitě za to.

V případě že máte nečitelný zápis z důvodu špatného skenu, můžete se pokusit zajít na matriku nebo si nechat zaslat opis, je možné, že to přečtete lépe.

Přejít zpět na kapitolu č. 5 – Problémy se záznamy v matričních knihách I.

Přejít na kapitolu č. 7. – Problémy se záznamy v matričních knihách III.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *